L
A
G
E
L
P
L
E
H
  • 9:00 - 18:00

    РОБОЧІ ГОДИНИ ПН. - ПТ.

    Київ, Новозабарська, 2/6

Властивості порядку повернення спрощенців різних груп до систем оподаткування, на яких перебували до обрання особливостей оподаткування та ризики недотримання такого порядку


Властивості особливостей оподаткування до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану

Від 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України тимчасово встановлено особливості оподаткування для платників єдиного податку першої-третьої груп відповідно до яких, спрощенці на першій та другій групах мають право не сплачувати єдиний податок, а спрощенцям на третій групі (фізичні та юридичні особи) встановлено ставку у розмірі 2 відсотки доходу та призупиненням реєстрації ПДВ платників ПДВ. (п. 9 підрозділу 8 розділу XX ПК України).

Платники податків не зобов’язані, але можуть скористатись особливостями оподаткування, у тому числі шляхом переходу з інших груп спрощеної або із загальної системи оподаткування, шляхом подачі до контролюючого органу заяви.

Порядок повернення спрощенців різних груп до систем оподаткування, на яких перебували до обрання особливостей оподаткування

Платники податків першої – третьої груп на спрощеній системі оподаткування повертаються до систем оподаткування, на яких перебували до обрання особливостей оподаткування в порядку, передбаченому пп.9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу XX ПК України.

Повернення різниться автоматичним та самостійним.

Автоматичне повернення передбачено лише для платників єдиного податку третьої групи, у тому числі тих, які перейшли з інших для використання особливостей оподаткування на третій групі, а самостійне – для всіх груп платників єдиного податку.

Автоматичне повернення здійснюється без волевиявлення та участі платників податків в процедурі повернення які з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України втрачають право на використання особливостей оподаткування та автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій перебували до обрання особливостей оподаткування.

Самостійне повернення передбачено лише шляхом подання заяви платниками податків першої-третьої груп про відмову від використання особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. Тобто, незалежно від припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України та не дозволить знову скористатись особливостями оподаткування протягом року.

Отже, спрощенці на третій групі, які використовують особливості оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України автоматично повертаються на систему оподаткування до використання особливостей оподаткування, а спрощенці на першій та другій групах лише за заявами.

Ризики недотримання порядку повернення припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану

Разом з тим, відповідно до сформованих традицій культури нормотворчості в Україні необхідно враховувати те, що день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України може визначатись не останнім днем місяця, а на початку чи в середині, наприклад.

Таким чином, у спрощенців на третій групі ризики повернення відсутні, а спрощенці на першій та другій групах ризикують опинитись на загальній системі оподаткування в разі неподання таких заяв до кінця місяця перед місяцем в якому припиниться або скасується воєнний, надзвичайний стан на території України, за умови, що такий стан припиниться не останнім днем місяця.

Роман Трускавецький LegalHelp

Написати відгук

Внимание: HTML не поддерживается! Используйте обычный текст.
    Погано           Добре